YeniSiirt.com: Siirt'in en kapsamlı haber sitesi.Siirt Son dakika haberleri ve en güncel gelişmeler Yenisiirt.com'da.
DOLAR
20,8089
EURO
22,5279
ALTIN
1.326,39
BIST
4.959,80

Üniversitede Düzenlenen Konferansta Siirt Mimarisi Ele Alındı

Üniversitede Düzenlenen Konferansta Siirt Mimarisi Ele Alındı
A+
A-

Siirt Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi ile Siirt Vakfı tarafından düzenlenen bir konferansta Siirt’in mimari yapısı ve tarihi eserler ele alındı.

Güzel Sanatlar ve tasarım fakültesi dekanı Prof Dr. Cahit Epçaçan açılış konuşmasında , ” ülkemizin en saygın mimarlarından biri olan Nevzat Sayın’ın tecrübelerini dinlemekten mutluluk duyacağız. Bu toplantının öğrencilerimize ve bizlere çok büyük katkısı olacağına inanıyoruz. ” Dedi.

Konuşmanın ardından öğrencilerin hazırlamış olduğu sunum izlendi.Mimar Nevzat Sayın’nın konuşmasında ilimizin mimari yapısı kültürel eserlerimizin içinde bulunduğu acıklı duruma değindi.

Sayın; ” Buraya gelir gelmez Siirt merkezi ve Tillo ilçesini ziyaret ettik. Cas evler , camiler ve türbeler gibi tarihi yerlere  yakından bakmak istedim. Siirt muhafazakar bir yer. Tilloya gittik. Kendi karakterlerinin olması bana çok anlamlı ve iyidir. Bir arada yaşamayı becerebilmek çok güzel bir şey. Ancak mimarlık olarak hiçbir yeri muhafaza edilmemiş. Tek bir Ulu cami var ve duruyor.  Aldığım bilgilere göre de  11 tane Cas ev var ve hepsi perişan halde. Güzel mimari eserler olan bu yapılar sahipsiz maalesef ve bu sadece Siirt’te değil tüm Türkiye’de . eski yapılara çok fazla sahip çıkılmıyor.” Dedi.

Konuşmalarının ardından soru cevap ile devam etti .

Siirt Vakfı Başkanı Nevzat Amcalar, Sayına  Siirt battaniyesi hediye etti. Dekan Epçaçan ise plaket takdim etti.

Program toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.