Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

YENİ SİİRT DİYOR Kİ; YİNE BİR MÜHENDİSLİK HATASI, YÜZDE 16 EĞİMLE YOL OLUR MU?

Siirt’in mühendislik hatalarından yana

Siirt’in mühendislik hatalarından yana şansı çok açık. Daha öncede dile getirmiştik; hava limanı, Baykan Veysel Karanide ki gölet, yeni Eruh yolu, üniversitenin Kezer Kampusundaki öğrenci yurdu ve saire. Etrafı şöyle bir dikkatle incelediğinizde bunlara daha bir çok örnekler ekleyebileceğinizi görüyorsunuz.

İşte bir örnek daha Kalender yolu.Ilısu Baraj gölünde su tutulmaya başlanmasının ardından Bağgöze Mişar ovasındaki 25 e yakın köy ile daha önce bize bağlı olan ve ekonomik sosyal açıdan ilimizle olan bağlarını halen devam ettiren ancak, 1990 yılında Şırnak ilçemizin il yapılması ile birlikte bu ile bağlanan 15 köy olmak üzere toplamda 40 civarında köyün ulaşım sorunu ortaya çıktı.

Bu köylere ulaşım sağlamak üzere Botan Çayı kenarındaki Kalender Köyü üzerinden yeni bir yol yapıldı. Yol yapıldı yapılmasına da mühendislik hataları ya da daha hafif bir deyimle mühendislerimizin çoğu masa başında plan proje hazırlamalarının yol açtığı sorunlarda bir bir ortaya çıkmaya başladı.

Ilısu Barajının yapımını üstlenen Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yolun sanırım 8 kilometrelik bir bölümünde yolun eğimi yer yer yüzde 16 lara kadar çıkıyor. Karayolları Kanuna göre bir karayolundaki eğimin maksimum yüzde 10 olması gerekiyor. Yani bu yoldaki eğim mevzuatın belirlediği eğimin yarısından da fazla.Yazı var kışı var, hangi araç özellikle kış mevsiminde yağışlı günlerde bu kadar eğimli yolu çıkabilecek?

Yüksek eğimin yanı sıra birde heyelanlar var. Tıpkı yeni Eruh yolunun yapımı esnasında olduğu gibi bu yolda da yer yer heyelanlar meydana gemleye  ve ulaşımı olumsuz bir şekilde aksatmaya başladı.

Şimdi bu sorunlara çözüm bulunmaya çalışılıyor. Vali Osman Hacıbektaşoğlu, milletvekili Osman Ören ve AK Parti il başkanı bu konuda yoğun bir çaba harcıyorlar.Yerinde incelemeler yapıyorlar,  köylülerin sorunlarını dinliyorlar, ilgili kurumların yetkilileri ile görüşüyorlar, art arda toplantılar düzenliyorlar.

Bütün bu çabaları için kendilerine teşekkür ediyorum.Umarım en kısa bir zamanda çözüm yolu belirlenir ve hemen harekete geçilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Seni Gidi Kopyacı :)))