Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yıl Sonuna Doğru Ödenekler

Siirt ilimizde her yıl

Siirt ilimizde her yıl sonuna doğru adeta geleneksel hale gelen bir husus var. O da yatırımların tamamlanmaması veya geç ilerlemesi ile cari harcamalar için gönderilen ödeneklerin kullanılmamasıdır.
25 yıla yakın bir süreden beri il koordinasyon kurulu toplantılarını büyük bir titizlikle takip ediyorum. Bu güne kadar herhangi bir yıl sonunda o yıl için planlanan projelerin tamamına başlandığı bir yıl görmedim. Dikkat edilirse tamamlandığı demedim. Başlandığı dedim. Çünkü doğal olarak bazı projeler özellikle yatırımcı yönelik projelerin bir yılda tamamlanması mümkün olmuyor. Ancak bir kaç yılda tamamlanabilen projeler olabiliyor.

Benim kast ettiğim planlanlandığı yıl içerisinde başlanmayan, diğer yıllara sarkan ve hatta bazıları tamamen sümen altı edilen projeler. Bir örnek 2014 yılında DİKA tarafından hazırlanan ve 1200 kişiye istihdam imkanı sağlayacak olan tekstil kent projesi. 6 milyon Tl tutarındaki bu projenin 5400 Tl lik bölümü DIKA yüzde 10’luk bölümü yani 600 bin TL Siirt Valiliği tarafından karşılanacaktı. Bu karşılanmadığı için proje rafa kaldırıldı.

Şimdi yeni yeni bu projenin önemi ve daha küçük ölçekli bir tekstil kent inşaatına başlandı.

Tekrar konumuza dönecek olursak, bu türden projeler bir iki tane ile sınırlı değil. Bunların oranı bazı yıllar yüzde 25’leri buluyor.
O nedenle yılın son günlerini yaşadığımız bu günlerde henüz başlanmayan projelere başlanmalı ve aynı şekilde ödeneklerde acilen kullanılmalıdır.
Son iki üç yıldan beri enflasyonun artış gösterdiği ortamda geç kullanılan ödenekler mal ve hizmetlerin daha düşük düzeyde temin edilmesi anlamına da geliyor.

Seni Gidi Kopyacı :)))