Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İŞTE SİİRT BATTANİYESİ

CANAN KARATAY TAVSİYELİ SİİRT

CANAN KARATAY TAVSİYELİ SİİRT BATTANİYESİ 

PROF.DR CANAN KARATAY canlı yayında konuk olduğu
“ÇAĞLA İLE YENİ BİR GÜN” programında Siirt battaniyesini vücudunda ağrı çeken vatandaşlara tavsiye etti.

Siirt Battaniyesi

Yöresel en güzel dokulardan bir tanesi olan Siirt battaniyesi, Güneydoğu Anadolu bölgesine özgü geleneksel ürünler arasında yer alır. Bölge halkının ve Doğu Anadolu’da bulunan pek çok vatandaşında geçim kaynağı olarak bilinen Siirt battaniyesi, el işçiliği ile üretilir. Özel dokuma tezgahlarında, konu hakkında uzman ustalar tarafından meydana getirilen ürün, firmamız içerisinde de yerini almıştır. Siirt bölgesinde Tiftik keçilerinin kıllarından özel olarak oluşturulan Siirt battanitesinin birbirinden farklı modelleri internet adresimizde bulunur. Türkiye’nin pek çok noktasına gönderim yapan şirketimiz sayesinde müşterilerimiz, belirtilen nadir ürüne sahip olabilirler.

Ana Maddesi Nedir Ve Nasıl Üretilir?

Siirt battaniyesi hakkında ilk kez bilgi sahibi olan bireyler için ana maddesinin tiftik keçisinin kılı olduğunu söylemek gerekir. Belirtilen tiftik keçisi, Siirt bölgesinde ve genellikle Türkiye’nin doğu kesimlerinde bulunan şehirlerinde yetiştirilebilir. Karasal iklimin bulunduğu bölgelerde beslenebilen Tiftik keçisinin kılı son derece değerlidir. İyi bir şekilde beslenen ve tüyleri yumuşak olan bir keçiden üretilen Siirt battaniyesi, uzun yıllar kullanılabilecek değerli ürünler arasında yer alır.

  • Siirt battaniyesinin üretim aşamasında belirtilen hayvanlardan toplanan kıllar alınmakta ve özel bir ipliğe dönüştürülmektedir.
  • Hazırlanan iplik sayesinde, dokuma tezgahlarında birbirinden farklı Siirt battaniyesi modeli oluşturulabilir.
  • İpliklerin hazırlanması ve battaniyenin oluşturulması yaklaşık olarak 3-4 haftayı bulabilir. Ancak belirtilen süre Siirt battaniyesinin ya da kiliminin boyutlarına göre değişiklik gösterebilir.

Siirt Battaniyesinde Kullanılan Renkler Nelerdir?

Siirt battaniyesinde en çok kullanılan renkler ve model dikkat çektiği için bireylerde renklerin nasıl oluşturulduğu konusunda merak edebilirler. Battaniye üretilirken, tiftik keçisi kılı dışında herhangi bir ürün ya da malzeme kullanılmadığı için keçinin tüylerinin rengi, battaniyenin rengi olur. Bu noktada ise en çok tercih edilen Siirt Battaniyesi renkleri arasında beyaz ve siyah renkleri gösterilir. Belirtilen durum bireylerin zevklerine göre değişiklik gösterebildiği için devetüyü, krem, kahverengi, gri tonlarından da Siirt battaniyesi oluşturulabilir. Yukarıda belirtilen renkler dışında daha canlı ya da neon renklerde bir Siirt halısı bulmak mümkün değildir. Bu tür ürünler genellikle sahte olup içerisine farklı kimyasallar karıştırılmaktadır.

Temizleme İşlemleri ve Saklama Koşulları

Siirt battaniyesi, özel hayvan kılından üretildiği için koku yapmaması ya da güvelenmemesi adına temizleme işlemlerine dikkat etmek gerekir.

  • Belirtilen battaniyeyi temizlik aşamasında zeytinyağlı sabun ve sudan yardım alınabilir. Bir kova içerisinde ellerinde nazik hareketler ile Siirt battaniyelerini yıkayan vatandaşlar, bu sayede ürünün kullanım ömrünüde uzatabilirler.
  • Boyutlarının küçük olması durumunda Siirt battaniyesi, çamaşır makinesinde, düşük sıcaklıkta yıkanabilir.
  • Temizleme işlemleri sonrasında ürün uzun süre dinlendirilmeli ve kurutulmalıdır.
  • En az 30 ya da 40 en fazla ise 50 sene üzerinde değerlendirilebilen Siirt battaniyesi, nemden uzak kuru yerlerde kullanılmalıdır.

Seni Gidi Kopyacı :)))