Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

PERVARİ’DE GELENEKSEL ‘BOTAN GÜNÜ’ GERÇEKLEŞİYOR

Araştırmacı Yazar Tecelli Sırma’nın

Araştırmacı Yazar Tecelli Sırma’nın girişimleri ile yurtiçi ve yurtdışında yaşayan tüm Pervarilileri yılda bir kez buluşturmak amacıyla başlatılan Geleneksel ‘Botan Günü’ etkinlikleri ile ilgili ilk adımlar atıldı.

Yazar Sırma beraberinde eğitimci Servet Aydar, İstanbul Siirt Eğitim Vakfı (SEV) üyesi Hikmet Sırma ve Siirt Valiliği İl Basın Halkla İlişkiler Müdürü M. Şükrü Uras ile birlikte Pervari Kaymakamı Musa Aydemir, Belediye Başkanı Tayyar Özcan ve Beğendik Belde Belediye Başkanı Gürgin Özdemir’i ziyaret ederek, geleneksel Botan Günü (Roja Ro) etkinlikleri ile ilgili bilgi alışverişinde bulundu.

AMAÇ, PERVARİLİLERİ BİR ARAYA GETİRMEK

Etkinliklerin ana temasının hemşeri buluşmaları adı altında Pervarilileri bir araya getirmek, Pervari’yi hiç görmemiş ikinci ve üçüncü kuşağa memleketlerini görme fırsatı vermek olduğunu kaydeden Yazar Sırma, unutulmaya yüz tutan bu geleneği yeniden canlandırmak ve Pervari ilçesinin doğal ve tarihi değerlerini tanıtmak istediklerini söyledi.

Pervarililer platformu olarak gerekli başvuru işlemlerini başlatarak ilk adımların atıldığını ifade eden Sırma, Pervari dışında yaşayan siyaset, bürokrasi, sanatçı, Gazeteci, yazar, iş dünyası, STK temsilcileri ile Pervari ilçemize önemli hizmetleri olan bürokratların da davet edileceğini sözlerine ekledi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Pervari İlçe Kaymakamı Musa Aydemir’de birlik ve beraberliğimizi güçlendiren bu tür etkinliklere kaymakamlık olarak destek vermeye hazır olduklarını belirtti.

Belediye Başkanı Tayyar Özcan ise bu kadim coğrafyada bin yıldan beri süre gelen kardeşliğimizi simgeleyen gelenek ve göreneklerimizin yeniden canlandırılmasından büyük bir mutluluk duyduğunu ifade etti.

Özcan, ‘2020 yılın Ağustos ayında ‘Botan Günü’ Ekim ayında da ‘Bal Festivali’nin düzenleneceğini hatırlatarak, Belediye olarak her iki etkinliğe ev sahipliği yapmak, ilçemizin tanıtımına büyük katkı sunacaktır.’ dedi.

Girişim komitesi, kaymakamlık ve belediye tarafından belirlenen üyelerle ilk toplantısını yaparak yol haritasını belirledi.

Yazar Sırma ve beraberindeki heyet daha sonra ilçeye bağlı Beğendik beldesine geçerek, botan günü etkinliklerinin yapılacağı düşünülen botan vadisinde incelemelerde bulundu.

Beğendik Belde Belediye Başkanı Gürgin Özdemir’i de ziyaret ederek, etkinlikler hakkında bilgi veren heyet daha sonra ilçeye döndü.

Yazar Sırma ve beraberindeki heyet daha sonra Siirt İl Merkezine geçerek, Siirt Baro Başkanı Av. Nizam Dilek, Siirt Ticaret ve Sanayi Odası Başkan vekilleri Özgür Çalapkulu, Kadir Demirhan’ı ziyaret ederek, etkinlikler ile ilgili bilgilendirmelerde bulundular.

Yazar Sırma önümüzdeki aylarda tertip komitemiz basın ve medya kuruluşları ile bir araya gelerek, ‘Botan Günü’  kutlama etkinlikleri ile ilgili bilgilendirmelerin yapılacağını sözlerine ekledi.

Seni Gidi Kopyacı :)))