Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Siirt’te Çiftçiler Bedava Sulama Yöntemini Buldular

Bölge genelinde çiftçilerin en

Bölge genelinde çiftçilerin en büyük sorunu olan ve zaman zaman gerginliklere yol açan tarımsal ürünlerin sulamasında kullanılan elektrik borçlarına çözüm arayışları devam ederken Siirtli çiftçiler bu soruna pratik bir çözüm buldular.

Siirtli çiftçiler sulama amaçlı olarak kazdıkları kuyunun yanına güneş enerjisi panelleri kurarak suyu kuyudan  çeken motopompları çalıştırıyorlar.  Böylelikle kurulum bedeli hariç sulama için hiç bir harcama yapmıyorlar.

Güneş Enerjisi Sistemleri uzmanı Gazanfer Cezlan pratik  ve bedava olan bu yöntemin hızla yaygınlaştığını belirtti.

Siirt’in Van ilinin ardından güneş enerjisinden en fazla yararlanabilen il olduğunu belirten Cezlan, “Siirt güneş enerjisinden en fazla yararlanabilecek iller arasında ikinci sıradadır. Son yıllarda vatandaşlarımız çeşitli şekillerde bundan yararlanma yoluna gitmeye başladılar. Bunların başında güneş enerjisini tarımsal sulama da kullanmaktır. Sulamada kullanılan motopomplar için güneş panelleri kuruluyor . Bu paneller akarsu veya kuyudan su çeken motopomplar için gerekli enerjiyi sağlıyorlar. Böylelikle kurulum bedeli hariç sulama için bir harcama yapılmıyor.” Dedi.

Seni Gidi Kopyacı :)))