ref: refs/heads/v3.0
Güçlü haber kadrosu ile, en son ve güncel Siirt haberlerini, son dakika Siirt haberlerini bulabileceğiniz tarafsız Siirt haber sitesi. Siirt haber • Siirt Haberleri • Son dakika Siirt haberleri • En son Siirt Haberleri
Siirt haberleri son dakika,Yeni Siirt Haber,Siirt haber sitesi,Siirt,Yenisiirt,Yeni Siirt,Yeni Siirt Haber,
DOLAR
28,8694
EURO
31,1955
ALTIN
1.874,58
BIST
8.057,42

ULU CAMİİ İÇİN “NEFES” PROJESİ

ULU CAMİİ İÇİN “NEFES” PROJESİ
28 Nisan 2020 18:14 | Son Güncellenme: 28 Nisan 2020 18:41
556
A+
A-

Ulu Caminin etrafındaki binalar yıktırılarak caminin silüeti daha görünür hale getiriliyor.
Anadolu Selçuklu mimarisinin günümüze kadar ulaşan en özgün eserlerin başında gelen Ulu Camisinin muhteşem görüntüsü çevresindeki binalardan dolayı pek görülemiyordu .
Yıllardan beri gündemde olan bu konu nihayet söz konusu binaların kamulaştırılmasıyla çözüldü. Milletvekili Osman Ören yaptığı yazılı açıklamada bu müjdeyi verdi.

Kültür Varlıkları Koruma Kurulu kararı ile tescilli olan tarihi Siirt Ulu Camii etrafındaki yapılardan arındırılması için İl başkanı Av.Ekrem Olgaç ile birlikte gerçekleştirdikleri girişimler sonucunda gerekli ödeneği bulduklarını belirterek “ Bu günitibari ile 7 taşınmaz (dükkan ve evler) için gerekli ödenek sağlanmış olup, hak sahiplerine ilgili ödemeler gerçekleştirilmiştir. İlimiz Kültür ve Turizm’i açısından büyük önem arzeden Ulu Camii avlusuna dahil edilecek bu çalışma için destek veren Vakıflar Genel Müdürlüğümüze, camii yetkililerine ve bize her kolaylığı sağlayan hak sahiplerine teşekkür ediyorum.”dedi.
Caminin etrafındaki ev ve işyerlerinin boşaltılmasının ardından önümüzdeki günlerde yıktırılması bekleniyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.