ref: refs/heads/v3.0
Güçlü haber kadrosu ile, en son ve güncel Siirt haberlerini, son dakika Siirt haberlerini bulabileceğiniz tarafsız Siirt haber sitesi. Siirt haber • Siirt Haberleri • Son dakika Siirt haberleri • En son Siirt Haberleri
Siirt haberleri son dakika,Yeni Siirt Haber,Siirt haber sitesi,Siirt,Yenisiirt,Yeni Siirt,Yeni Siirt Haber,
DOLAR
28,8997
EURO
31,4514
ALTIN
1.944,14
BIST
8.026,27

Siirt risk haritası nasıl maviye döner? Prof. Dr. Arıca Yenisiirt.com’a açıkladı

Siirt risk haritası nasıl maviye döner? Prof. Dr. Arıca Yenisiirt.com’a açıkladı
31 Mart 2021 19:49
460
A+
A-

Siirt ili yaklaşık 2 hafta önce 100 binde 2 vaka sayısı ve haftalık vaka sayısı 7 olması ile hem Türkiye’ye hem de tüm dünyaya örnek olabilecek bir durumdan nasıl sarı renge büründü ve asıl mesele tekrar mavi renge nasıl geçebiliriz? Buna ulaşmanın formülleri belli ve bunlardan Siirt özeli için bahsetmek isterim.

Siirt ili içindeki Vali beyin başkanlığını yaptığı il Pandemi Kurulu ve Üyelerini ve de özellikle il Sağlık Müdürümüzü çaba ve gayretleri için teşekkür etmeden geçmeyeceğim. Çok yoğun emek ve zaman sarfetmektedirler. Evet il Pandemi Kurullarına teşekkür ettim ama asıl teşekkürü Siirt ilinde yaşayan vatandaşımıza, emniyet güçlerimize ve milli eğitim camiamıza ve bu kurumların başındaki İl Emniyet Müdürümüz Saruhan Kızılay ve il Milli Eğitim Müdürü Deniz Edip beye teşekkür ediyorum.

Ve gelelim çözüm önerilerine. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan İngiltere mutasyonu şuan tanı konulan vakaların yüzde 75 den fazla olması, ilimizde de bu mutasyonun görülmesi, bulaştırıcılığın yüksek olması gibi etkenler ilimizi sarı renge boyamıştır. Bu saatten sonra yapılacak 2 önemli durum var biri halk tarafından yapılacak diğeri de yukarıda saymış olduğum il Pandemi kurulları ve değerli kurum müdürlerinin gayretleri ile olacak.

Birincisi ev içi bulaş en çok bulaş nedeni ve her 100 kişiye bulaş 85 ine ev içi yakın tanıdık yoluyla gerçekleşiyor. Bu en çok taziye, düğün, toplu alanlarda toplanma, ev davetleri gibi hareketliliğin arttığı, fiziksel mesafelerin azaldığı, maskelerin gevşediği alanları kişisel ve ailesel tedbirlere uymak ile gerçekleşecektir.

İkincisi bunun kontrolünü ve yürütmesini yapacak olan Merkezi otorite, il bazında konuşursak il Pandemi Kurulları denetimleri. İl Pandemi Kurulları özellikle hareketliliğin arttığı yerleri kontrol edecek, uyaracak ve gerekli tedbirleri uygulayacak ve ilimizde de bu gayet başarılı bir şekilde yapılmakta. Bu Pandemi koşullarında Sağlık ve Eğitim devam edilmeye çalışılacak ve ilimizde de gayet başarılı bir şekilde hatta örnek olabilecek düzeyde devam ediyor. Bu paragraftaki anahtar cümle hareketliliği ve toplanmayı arttıracak her türlü olayı kontrol edebilmeli. Şuana kadar ilimizde bu konuda problem yaşamadık.

Asıl sıkıntı bayram sonrası ilimizde hareketlilik artacak, iller arası geçişler çok olacak bu bizim ilimizi sıkıntıya sokacaktır. Asıl büyük mesele biz aşılamayı ilimizde yüksek düzeyde tutamaz isek Mayıs sonu itibariyle Siirt ve çevresindeki illerin bedel ödeyerek geldiği bu durum bu tarih itibariyle bitecek. Neden mi? Biz bölge olarak Kasım ve Aralık 2020 tarihinde ciddi bedel ödedik ve doğal bağışıklama olmuş oldu bu da ortalama 6 ay sürecek dersek Mayıs sonu itibariyle il olarak antikor düzeyimiz düşecek ve Covid-19 a bağlı ikinci hatta üçüncü kez hastalanmalar artabilir. Dikkat etmeli, gerekli önlemler alınmalı en önemlisi de Mayısı sonuna kadar aşı ile bağışıklamaya biraz önem verilmelidir.

Sonuç itibariyle hiçbir savaş ve pandemi ömür boyu sürmemiştir. Korona virüsün canlı olduğunu ve bu savaşın bir canlı ile olduğunu biliyoruz. Bu da bitecektir bir şekilde, panik havası yapmadan maske, mesafe, temizlik ve aşı sıramız geldiğinde mutlaka aşımızı olarak tedbirlere sımsıkı sarılmalıyız. Unutmayalım ki, bu savaşın kazananı insanlık olacaktır.

office 2019 pro satın al

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.