ref: refs/heads/v3.0
Güçlü haber kadrosu ile, en son ve güncel Siirt haberlerini, son dakika Siirt haberlerini bulabileceğiniz tarafsız Siirt haber sitesi. Siirt haber • Siirt Haberleri • Son dakika Siirt haberleri • En son Siirt Haberleri
Siirt haberleri son dakika,Yeni Siirt Haber,Siirt haber sitesi,Siirt,Yenisiirt,Yeni Siirt,Yeni Siirt Haber,
DOLAR
28,9114
EURO
31,2293
ALTIN
1.885,56
BIST
7.978,82

PROF.DR. ARICA YAZDI, BAYRAM SONRASI İÇİN ŞİMDİDEN ÖNLEM ALALIM

PROF.DR. ARICA YAZDI, BAYRAM SONRASI İÇİN ŞİMDİDEN ÖNLEM ALALIM
21 Mart 2021 16:25
283
A+
A-

Avrupa ülkelerinden İtalya, İspanya, İngiltere ve özellikle Brezilya 3.dalga başlayan ve vaka sayıları hızla artan ülkeler arasına girdi. Ancak Türkiye aşılamada hızlı olması ve doz sayısı olarak dünyada ilk beşte Avrupada ise ilk sıralarda aşı vurulma oranına sahip olduğundan henüz 3.dalga gelişmedi. Ancak Samsun Sinop Giresun Balıkesir Kilis gibi iller neredeyse 3. dalga eşiğine gelmiş olan iller olarak tam anlamıyla alarm  vermektedir. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki illerde ise geçen hafta İngiltere varyant mutasyonu çok etkin olmadığından başarılı iller arasında idi. Ancak bu illere İngiltere mutasyonun yayılmaya başlamasıyla bu illerde özellikle de Siirt özelinde önümüzdeki haftalarda 100 binde 2 sayısı hayal olacak gibi. İngiltere mutasyonu ile beraber vaka sayısı en az 5 ile 10 kat artması bekleniyor bu illerde.. Bu nedenle il Pandemi kurulları tarafından gerekli tedbirler hızlıca alınmalı, tedbirlere uyum kısmında rehavete kesinlikle kapılması gerekir..Maalesef ki virüsün yayılma hızı bizim alacağımız önlemlerin  hızı ile azaltılabilir..

Ancak Siirt ve çevre iller Kasım Aralık 2020 de ağır bedeller ödeyerek şimdiki başarıya ulaştı ve bu doğal bağışıklık bizi yaklaşık 6 ay koruyabilir. Bu nedenle Mayıs 2021 sonu itibariyle yani Ramazan bayramı sonrası Siirt ve bu bölge iller de 3.dalga bekliyorum (Covid-19 geçirenlerin antikor seviyeleri düşmesi bu döneme denk geliyor). Bu nedenle Ramazan Bayramı sonrası bizim bölgeye dikkat etmeli şimdiden gerekli tedbirleri almalıyız..

Aşılama hızını arttırarak İngiltere varyant mutasyonun Türkiye deki etkilerini azaltabiliriz.Bu nedenle bizim ülke olarak hızlı aşılama ve toplumsal tedbirleri alarak 3.dalgayı engelleyebiliriz..

Sonuç itibariyle Samsun, Sinop, Giresun, Yalova, Trabzon, İstanbul ve Kilis’te 3.dalga başlamış durumda…Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde ise Ramazan Bayramı sonrası  için 3.dalga bekleniyor.

Rehavete kapılmadan tedbirlere uyalım…

ETİKETLER: , , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.